Brečtan popínavý (Hedera helix L.) (základný druh )
Brečtanové vence, vetvičky či listy symbolizovali od staroveku manželskú vernosť, ale tiež družnosť, priateľstvo a opilstvo (napr. Boh úrody, plodnosti, vína a bujného veselia Dionýzos čiže Bacchus býva zobrazovaný s brečtanovým vencom). Pre prvých kresťanov bol brečtan symbolom nesmrteľnosti a večného života.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPBREC00001
- Dostupnosť: Skladom
-
4,30€
Brečtan popínavý (Hedera helix L.) (základný druh )
Čeľaď: aralkovité (Araliaceae)
Popis: Je to vytrvalá, plazivá a popínavá, až 20 m dlhá liana s prísavnými korienkami. Kmeň v spodnej časti drevnatý, rozvetvený. Listy neopadavé, kožovité, lesklé, striedavé, stopkaté, dlaňovito laločnaté, na báze srdcovité, okolo žiliek zvyčajne belavé, v mladosti chlpaté, neskôr lysé, listy kvitnúcich konárov až kopijovité, na báze klinovité, na vrchole zašpicatené, nelesklé. Kvety vyrastajú v pologuľovitých okolíkoch, sú drobné, žltozelené, 5-početné, stopkaté, kvetné stopky chlpaté, korunné lístky mäsité, hnedé. Plodom je modročierna bobuľa. Kvitne v septembri a októbri. Do kvetu sa dostáva až približne v 8. až 10. roku života a dožíva sa až 500 rokov, podľa niektorých autorov aj 1000 rokov (veľmi staré jedince môžu mať kmeň až o priemere 1 m).
Výskyt: Rastie v listnatých a zmiešaných lesoch, na skalách, sutinách, zrúcaninách, v krovinách, na pôdach humóznych, výživných, mierne kyslých až neutrálnych. Často je pestovaný v záhradách, parkoch, cintorínoch a pod., Kde je ako trvalo zelená rastlina vhodná na krytie múrov, pomníkov, náhrobných kameňov atď. U nás je dosť hojný, miestami však chýba, so stúpajúcou nadmorskou výškou početnosť výskytu klesá. Celkovo rastie v Európe na severe po juh Škandinávie, na východe po Pobaltie a Ukrajinu, na juhu chýba v Grécku, na Kréte, v Moldavsku a tiež v maďarských nížinách, ďalej rastie v Malej Ázii, na Kaukaze, v Arménsku, na severe Iránu, v Libanone, v Izraeli.
Význam: Z bobúľ brečtanu sa získava ružové a šedivé farbivo na farbenie látok a vlny. Živica, ktorú možno získať zo stoniek brečtanu, sa pridávala do práškov alebo do zubných plomb. Z mäkkého brečtanového dreva sa v minulosti vyrábali poháre na filtrovanie vína či cedenie mlieka, drevo veľmi starých jedincov možno použiť namiesto na rytie drevorytín. Zaujímavosť: Brečtanové vence, vetvičky či listy symbolizovali od staroveku manželskú vernosť, ale tiež družnosť, priateľstvo a opilstvo (napr. Boh úrody, plodnosti, vína a bujného veselia Dionýzos čiže Bacchus býva zobrazovaný s brečtanovým vencom). Pre prvých kresťanov bol brečtan symbolom nesmrteľnosti a večného života. Latinské rodové meno je odvodené od gréckeho slova Hedrich, ktoré znamená sedadlo (brečtan sa pripína na podklad) a druhové meno je odvodené z gréckeho slova helissó, ktoré znamená vinúť sa.
Zber pre liečivé účinky Droga: list (Folium Hederae)
Obsahové látky: Obsahuje najmä saponíny (najviac hederasaponin C), gklykosid hederin (helixin), alkaloid Emetín, inositu, flavonoidy, betakarotén, triesloviny, kyseliny chlorogenovú, hederikovou, mravčia, kávovú a jablčnú, tuk, pektín, rutín, scopolin, cholesterín, Tocoferol, Hedera-peroxydasu, jód ai.
Zber a sušenie: List sa zbiera najlepšie na jar, pri ľudovom liečení však veľmi opatrne !
Použitie: Brečtan podporuje vykašliavanie (užíva sa napr:. pri chronickom katare, astme, prechladnutí, zapálených slizniciach), podporuje činnosť pečene a žlčového systému, zvonka sa aplikuje na kožné vyrážky, sedací kúpeľ dobre pôsobí na vonkajšie hemoroidy (hrsť čerstvých listov brečtanu sa nechá cez noc lúhovať v 1 l studenej vody, ráno sa nechá prejsť krátkym varom a po vychladnutí na teplotu tela sa do nej chorý posadí).
Obklad z listov pomáha pri bolestiach kĺbov, na drobnejšie spáleniny sa osvedčil obklad z asi 5 minút povarených listov. Brečtan sa vnútorne podáva buď formou nálevu (polovica čajovej lyžičky drogy na šálku vody, pol šálky sa vypije ráno a zvyšná polovica večer) alebo vo forme tinktúry (napr. Pri katare horných ciest dýchacích sa berie približne 20 kvapiek tinktúry 2x až 4x denne, deti polovicu).
Upozornenie: Vzhľadom k tomu, že brečtan je vo väčších dávkach drogou toxickou, je používaný viac v lekárstve a pre použitie v ľudovom liečiteľstve musíme byť veľmi opatrní!
Najjedovatejšou častou rastliny sú zrejme bobule, údajne bola zaznamenaná otrava dieťaťa po požití 5 bobúľ. Otrava sa prejavuje hnačkou a vracaním, postihnutému treba podať aktívne uhlie. Citliví jedinci navyše môžu reagovať podráždením kože po dotyku na mladých, ešte chlpatých brečtanových výhonkoch - títo jedinci by nemali brečtan užívať ani v terapii.
Keď Európska medicínska agentúra v Londýne nedávno zverejnila zoznam liečivých rastlín, ktoré naozaj účinne pomáhajú pri chorobách dýchacích ciest, na popredné miesta zaradila brečtan popínavý. "Pri správnom užívaní extraktu neriskujete. Na rozdiel od chemických preparátov ide doslova o fytoterapiu, overenú tisícročiami, "hovorí pneumológ. Naráža na fakt, že brečtan využívali už starí Egypťania. Vzácne látky z brečtanu - saponíny, ktoré dokážu pomôcť pri odstraňovaní hlienu a choroboplodných zárodkov kašľaním, sa nezískavajú varením čaju z listov, ale maceráciou za studena. Ak si budete vyberať prípravok s obsahom brečtanu, podľa odborníka je najlepšie siahnuť po prírodnom extrakte bez pomocného cukru a konzervantov.
Brečtan popínavý a zdravie - Má sekretolytický a mierne sedatívny účinok. Vnútorne je vhodný pri chronických zápaloch dýchacieho traktu a ako prostriedok na odkašliavanie (pri astme, prechladnutí, kataru). Je vhodný aj proti parazitárnym ochoreniam. Podporuje tiež činnosť pečene a žlčového systému. Zvonka sa používa na rany, popálenie kože od slnka, na pomliaždeniny, tiež odstraňuje celulitídu. Ako kúpeľ pôsobí proti hemoroidom. Treba však dbať na podávané množstvo, pri väčších dávkach sa dostavuje ľahká otrava. V malých dávkach zase spôsobuje rozšírenie ciev, vo väčších ich zúženie a súčasne spomalenie srdcového tepu. Jedovaté bobule môžu vyvolať hnačky, ba dokonca ohroziť človeka na živote. Nie je vhodné ho užívať dlhodobo. Brečtan je super na kašeľ!
Popínavá rastlina Hedera helix alebo brečtan je všeobecne známa z lesov a záhrad. Menej známe je však jej dôležité miesto pri liečbe kašľa a ďalších chronických ochorení dýchacích ciest. Tieto ochorenia, ktoré radíme medzi civilizačné choroby, patria medzi najčastejšie príčiny pracovnej neschopnosti a absencie v škole. Celosvetové zvyšovanie výskytu ochorení dýchacích ciest (napr. zápal priedušiek, astma) má na svedomí nárast emisií škodlivých látok, rovnako ako každodenné zaťažovanie dýchacích ciest časticami prachu, cigaretovým dymom a pod. Pod bronchitídou rozumieme všetky choroby sprevádzané tvorbou hlienu v dýchacích cestách a dráždivým kašľom.
Výťažky z listov brečtanu predstavujú účinnú, čisto rastlinnú alternatívu k chemickým prípravkom proti kašľu (ako sú napríklad prípravky s obsahom účinnej látky ambroxol) pri liečení ochorení dýchacích ciest.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na:
https://www.rastlinkybylinky.sk
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v prirodaplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:
https://www.rastlinkybylinky.sk