Srdcovník obyčajný–(Leonurus cardiaca L.)

Pri pestovaní srdcovníka je vhodné spomenúť, že sa mu darí na nekosených záhonoch. Pred zimou je dobré stvol srdcovníka vystrihať až k zemi, aby na jar vyrástli nové výhonky. Ľudoví liečitelia používajú srdcovník pre jeho schopnosť upokojovať a uvoľňovať kŕče.




  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPSRD00001
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    🌿 Bylinky 🌿 je možné objednať si už teraz, zasielať začíname približne od 30. APRÍLA, hneď ako to dovolia jarné klimatické podmienky - počasie. 😊

    Dôležité: Produkty „skladom" odosielame hneď. V prípade objednávky 🌼 byliniek 🌼 z „predobjednávky“ spolu s tovarom, ktorý je „skladom" Vám objednávku radi a vďačne doručíme na jar spojenú do jednej cca ku koncu apríla. 😊 Ďakujeme za pochopenie! 😊

  • 3,69€

Srdcovník obyčajný–(Leonurus cardiaca L.) / živé rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: Lamiaceae L. – hluchavkovité

 

Rozšírenie:

V Európe sa vyskytuje okrem najsevernejších aj najjužnejších oblastí skoro po celom kontinente, v Ázii sa tiahne až po východný Sibír a Himaláje. Je rozšírený aj v Severnej Amerike a Argentíne (Buenos Aires).

 

Popis rastliny:

Srdcovník obyčajný je trvalka s priamou, tvrdou stonkou, dorastajúca do výšky jedného metra, niekedy viac. Je bohato vetvená. Dolné listy má dlaňovité päť až sedem laločné, horné listy a listene troj laločné, nepravidelne zubaté. Kvety staroružovej farby sú pyskaté s dvoma pyskami. Plodom sú trojhranné tvrdky, hore chlpaté. Kvitne od júna do septembra.

Rastlina u nás rastie v troch poddruhoch - subsp. Cardiac - pravý, intermedius - prostredný, villosus - chlpatý. Môžeme ich pre farmaceutické účely zamieňať a nie je nutné ich rozlišovať.

 

Pestovanie:

Pri pestovaní srdcovníka je vhodné spomenúť, že sa mu darí na nekosených záhonoch. Pred zimou je dobré stvol srdcovníka vystrihať až k zemi, aby na jar vyrástli nové výhonky. Rastlina bežne rastie v priekopách, na rumoviskách, medziach, na výživných, hlinitých pôdach s neutrálnym pH.

 

Zber:

Srdcovník obyčajný sa zbiera v čase kvitnutia, od júna do septembra najlepšie popoludní medzi druhou a štvrtou hodinou. Zbiera sa vňať, ktorá sa odstrihávať cca 20 cm nad zemou. Srdcovník obyčajný je aj napriek zostrihnutiu schopný znovu vyrásť. Vňať srdcovníka sa suší vo zväzkoch na šnúre alebo rozložený na platoch v teplej, suchej a vetranej miestnosti. Správne usušená vňať je bez zápachu, má horkastú chuť. Skladuje sa v sklenených a vzduchotesných nádobách. Uskladnená vňať srdcovníka v nádobách si uchováva svoj terapeutický účinok 1 - 2 roky.

 

Hlavné použitie:

Ľudoví liečitelia používajú srdcovník pre jeho schopnosť upokojovať a uvoľňovať kŕče. Tradične je droga užívaná pri srdcovej slabosti, miernom zrýchlení srdcovej činnosti, pri vynechávaní menštruácie a zvlášť pri srdcových príznakoch spojených s poruchou vyššej nervovej činnosti . Dokázaný bol tiež účinok proti niektorým vírusom a schopnosť zvyšovať napätie maternice.

 

Kontraindikácie:

Vysoké dávky môžu ovplyvňovať existujúcu liečbu srdcovej nedostatočnosti.

 

Použitie drogy v tehotenstve a počas dojčenia sa neodporúča.

 

Nežiaduce účinky:

Uvádza sa, že kontakt s rastlinou môže u zvlášť citlivých osôb vyvolať alergické odozvy.

 

Interakcie:

Vysoké dávky môžu spolupôsobiť s niektorými liekmi používanými pri srdcovej slabosti.

 

Účinné látky:

Srdcovník obyčajný obsahuje veľké množstvo účinných látok, pričom najznámejšie je iridoidný glykozid leonurid, horčinu leonurin, diterpény, alkaloidy leocardin a stachydrin, flavonoidy (vrátane rutinu a quercetinu), saponíny, antokyany, bufanolidové glykozidy, asi 9% trieslovín (s najväčším dielom tanínov), olejnaté látky, organické kyseliny (citrónová, jablčná, vínna), kremičitany, silice a vitamíny.

 

Tradičné dávkovanie:

Srdcovník sa u nás používa ako nálev, tinktúra, vínny odvar, čaj, balzam, macerát, kúpeľ alebo ako niekoľkominútový odvar. Tinktúry sa zdajú byť však účinnejšie. Ako sedatívum sa odporúča čajová zmes z 5 dielov vňate srdcovníka, 2 dielov listov ruty, vňate ľubovníka, kvetu hlohu, koreňa valeriány a 4 dielov vňate medovky, ktorej 2 lyžice zmesi sa nechajú lúhovať v 500 ml vody po dobu 20 minút, cedí sa a popíja 3x denne. Tinktúra sa užíva 2-3x denne v množstve 15-30 kvapiek.

 

Macerát sa pripravuje z dvoch lyžíc sušenej vňate a dvoch pohárov studenej vody, ktoré sa nechajú v pokoji stáť po 12 hodín. Pije sa 20-50 ml macerátu 2x denne.

 

Odvar pri srdcových ťažkostiach - popíjame 1-2 šálky denne, môžeme prisladiť medom, odvar sa pripraví zmiešaním 1 lyžičky srdcovníka a rebríčka, ktoré sa vsypú do 250 ml vody a uvedú do varu.

 

 Upozornenie:

Už naši predkovia, ktorí boli múdri a nezaťažení súčasnou dobou odporúčali pri ťažkostiach či už žalúdočných, črevných, infekčných alebo akýchkoľvek bolestiach tela alebo duše požívať niekoľkokrát denne čaje, tinktúry, maceráty, odvary, oleje z liečivých bylín. Podľa aktuálnej európskej legislatívy sa však takéto odporúčania považujú za zdravotné tvrdenia, ktoré musia byť vedecky dokázané a nemôžu sa pri bylinných produktoch uvádzať. Napriek tomu, že účinky niektorých tradičných byliniek a plodov neboli preukázané vedeckými štúdiami, každý človek má možnosť riadiť sa vlastným úsudkom, zdravým sedliackym rozumom a radami svojich predkov...

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu predpísanú lekárom.

Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností .

Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.

My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: srdcovník