Ruman rímsky-"Treneague" , nekvitnúci - harmanček nekvitnúci koberec - (Anthemis nobilis L. "Treneague")
Podobne ako pri jeho bratoch, aj tento nekvitnúci druh rumanu nádherne vonia. Hodí sa predovšetkým do skaliek, ale aj ako náhrada (koberec za trávnik) je nizučký a voňavý. Trváca bylina dosahujúca od 5-10 cm , závisí to od podmienok.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPRUMRIMTRE00002
- Dostupnosť: Skladom
-
5,70€
Ruman rímsky - "Treneague", nekvitnúci - harmanček nekvitnúci koberec - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. "Treneague") / živé rastlinky, bylinky v kvetináči
Ďalší druh, ale iný nekvitnúci kultivar je Ruman rímsky - Ruman rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. ) odroda 'Treneague'
Nádherná, sýtozelená odroda, ktorá ako jediný zástupca tohto druhu nevytvára kvietky, ale sa „plazí“ po zemi a vytvára krásne kobercovité ostrovy, niečo ako veľmi hustý a zelený trávnik. Rozdiel v porovnaní s trávnikom je ten, že tento ruman krásne vonia. Túto jeho vôňu si zamilujete a natrvalo obľúbite.
Opis:
Podobne ako pri jeho bratoch, aj tento nekvitnúci druh rumanu nádherne vonia. Hodí sa predovšetkým do skaliek, ale aj ako náhrada (koberec za trávnik) je nizučký a voňavý.
Trváca bylina dosahujúca od 5-10 cm , závisí to od podmienok. Táto bylina pochádza zo Stredomoria.
Podnebie a pôda:
Darí sa mu dobre v slnečných polohách, v humusových, ľahších pôdach. Škodí mu chlad, prílišné vlhko a trvalé sucho. Pôda nesmie byť zaburinená, hlavne nie pýrom.
Pestovanie:
Ruman pestujeme na nezaburinenom pozemku ako troj až päťročnú kultúru. ( Z vlastnej skúsenosti vieme, že vydrží na jednom mieste omnoho dlhšie). Buriny možno hubiť mechanicky (okopávaním, pletím), chemicky iba totálnymi herbicídmi v medziriadkoch ( my tak nerobíme, pretože takéto herbicídy neuznávame, no aj toto je možnosť...), než sa kultúra plne spojí. Potom treba dať pozor, aby nám záhon s rumanom veľmi nezarástol burinou, pretože potom sa veľmi zle vytrháva. Najvhodnejšou predplodinou sú okopaniny, ktoré zanechávajú pozemok čistý. Na pozemku, v skalke alebo záhone, ale vynikne najviac.)
Najvhodnejšia doba výsadby je z jari, niekedy to môže byť už koncom apríla, ale zväčša to býva až okolo 15 - 25 mája. V tomto období sú rastliny už vhodné pre výsadbu. Ale máme výborné skúsenosti s tým, že je možné ruman vysádzať po celý rok až do septembra, neskoršie výsadba nie je už vhodná, pretože nestihne dostatočne prekoreniť a vymŕza.
Ochrana rastlín:
Ruman len veľmi zriedka napádajú vošky. Po zozbieraní kvetov je možný postrek hociktorým ekologickým postrekom proti voškám.
Obsahové látky:
Flavonoidy - apigenin, luteolín, kvercetín, rutín, horčiny, organické kyseliny, mastné kyseliny, fytosteroly, cholín, inositol, 0,4 - 1,75% silice s eugenolom, pinocarveolom, pinocarvonom, chamazulen, Farnesol, nerolidol, laktóny, napr. nobilin a anthemol. Prítomné sú aj kumaríny.
Kedy tento ruman použiť:
Väčšinou je potrebné použiť príbuzných tohto rumanu a ich kvety. Ruman rímsky - (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L.) odroda 'Flore Pleno' alebo „ Plenum“ alebo Ruman rímsky - Harmanček rímsky (Anthemis nobilis L., Chamaemelum nobile L. ) Máme v ponuke :-)
Tento ruman nekvitne, takže ho používame naozaj ako vońavú náhradu za trávnik alebo porast do skaliek a menších plôch.
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v BYLINKYPLUS s.r.o. si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk