Špargľa, asparagus lekársky, - (Asparagus officinalis L.)
Tak, ako každá zelenina, aj špargľa a najmä nebielená má plno pozitívnych účinkov na naše zdravie. Ako veľmi včasnú zeleninu ju odporúčame jesť surovú. Samozrejme sa dá pridávať aj do šalátov a rovnako aj spracovávať v teplej kuchyni.
- Bylinkyplus s.r.o.
- BPSPAR00001
- Dostupnosť: Vypredané
-
5,10€
Špargľa, asparagus lekársky, - (Asparagus officinalis L.) / živé rastlinkybylinky v kvetináči
Čeľaď: asparágovité – Asparagaceae
Špargľa, latinsky Asparagus officinalis je dlhoveká, vytrvalá až dvojmetrová rastlina. Rod asparagus nám poskytuje širokú škálu ozdobných izbových rastlín a tiež jednu z najžiadanejších zelenín na svete. Vynikajúca chuť, šťavnatosť, zaujímavý vzhľad výhonkov a tiež ako skorá zelenina a liečivá rastlina boli iste dôvody, prečo bola špargľa obľúbenou zeleninou už pred 4000 rokmi.
Divo rastie špargľa v krajinách južnej a východnej Európy, severozápadnej Afriky a v západnej Sibíri.
Pestovanie:
Na prvý pohľad sa zdá byť pestovanie zložité, ale nie je tomu tak. Predovšetkým vyžaduje hlinitopiesočnaté pôdy, ak ju budete chcieť pestovať ako bielenú na záhonoch. Inak ju môžeme pestovať aj v ťažších pôdach.
My dodávame živé rastliny špargle v kvetináčikoch. Výsadba môže nasledovať až v ďalšom roku a môže byť kedykoľvek počas roka.
Pred výsadbou môžeme pozemok rigolovať, to znamená hlboko prekypriť do hĺbky 50 cm a viac. Môžeme zapraviť kompost alebo ho dať potom do brázd. Brázdy vytvoríme podľa možností hlboké až 30 cm a široké 40 - 60 cm, tak ako na zemiaky, ale medzi sebou podľa použitej mechanizácie 90 cm a viac. V riadku potom vysádzame 35 cm od seba. Po výsadbe zalejeme. Špargľa je zvyknutá na sucho, takže jej prípadný prísušok nevadí. Na stanovisku vydrží 10 - 15 a viac rokov. Počas roka kypríme a odburiňujeme a postupne prihŕňame, prípadne pridávame kompost. A podľa spôsobu pestovania a spôsobu zberania špargle rozlišujeme pestovanie špargle ako bielenej alebo zelenej - nebielená špargľa. Bielená špargľa je lahodnejšia a krehkejšia, ale menej zdravšia a pestovanie je prácnejšie. Sú dva spôsoby ako to docielime. Prvá metóda bielenej špargle je tradičná metóda. Na jeseň alebo do polovice marca nahrnieme zeminu do výšky v radoch špargle a akonáhle v apríli začne špargľa týmito hrobčekmi prenikať na povrch, tak opatrne hrobčeky rozhrnieme a biely výhonok v dĺžke výšky odrežeme. „Hrobček“ opäť prihrnieme a zberáme tak až do konca júna.
Potom zberanie úrody ukončíme a ponecháme „hrobček“ rozhrnutý a ponecháme špargľu voľne rásť, aby rastliny zosilneli a vytvorili zásobné látky. Na jeseň kedy rastliny žltnú ich mierne nad povrchom zeme odrežeme a odstránime z pozemku. Potom pokračujeme ďalej ako je popísané vyššie (nahrnutie do výšky do polovice marca ...)
Druhou metódou bielenej špargle je, že riadky špargle nenahrnujeme do „hrobčekov“, ale zakryjeme špeciálnou mulčovacou plachtou, ktorá je na vonkajšom povrchu biela alebo strieborná, aby sa zakrytý porast neprehrieval a na vnútornej strane je čierna, aby bola rastúca špargľa vybielená. Týmto odpadá zložité nahrňovanie a odhŕňanie špargle. Jednoducho sa stiahne plachta, špargľa sa zožne tak ako narástla v pôde a zase sa plachtou zakryje a postupne sa to opakuje až do konca júna, tak ako u vyššie popísanej metódy s „hrobčekovaním“.
Nebielená špargľa. Pokiaľ chceme mať špargľu možno menej krehkejšiu, ale o to zdravšiu a na Slnku rastúcu špargľu bez prácneho „hrobčekovania“, potom ju pestujeme prirodzene.
Postup pestovania je rovnaký ako u bielenej špargle, ale nebudeme ju zahŕňať „hrobčekmi“ a budeme žať voľne rastúce výhonky špargle. Ďalší postup je opäť rovnaký. Zber špargle začína až v treťom roku. A u „nehrobčekovanej“ špargle zberáme výhonky ešte predtým než sa vrcholová časť začne vetviť. Nebielená špargľa má chuť ako hrášok. Špargľa má vysoký obsah uhľohydrátov, predovšetkým inulínu, ktoré sa pri skladovaní premieňajú na fruktózu. Má menší obsah vitamínu tiamínu (B1), niacínu (B3), B5 a provitamínu A. Rekordný je obsah cenných biolátok pre omladzovanie buniek, krvotvorbu a produkciu hormónov, proti únave. Obsahuje tiež veľa draslíka a stopového prvku zinku. Tiež vyšší obsah vlákniny je pozitívny proti ochabnutosti čriev a zápche a pre zdravú sliznicu. Je to nízkokalorická, zdravá zelenina.
Samozrejme ako každá zelenina, aj špargľa a najmä nebielená má plno pozitívnych účinkov na naše zdravie. Ako veľmi včasnú zeleninu ju odporúčame jesť surovú. Samozrejme sa dá pridávať aj do šalátov a v teplej kuchyni aj inak pripravovať. Ak sa rozhodnete špargľu pestovať zistíte aká je výborná a ako vám spestrí jedálniček po zime. A tiež zistíte ako je jej pestovanie jednoduché.
Aké zdraviu prospešné látky nájdeme v špargli?
Špargľa je skutočnou studnicou mnohých prospešných vitamínov, stopových prvkov a látok s blahodarným vplyvom na naše zdravie. Obsahuje veľké množstvo betakaroténu - provitamínu vitamínu A, ktorý je nezastupiteľný pre zdravý zrak, kožu, obnovu slizníc a je prevenciou proti niektorým typom rakovinového bujnenia. Ďalšími vysoko zastúpenými vitamíny sú vitamín E a C a vitamíny skupiny B, ako tiamín (B1), riboflavín (B2), pyridoxín (B6), biotín (H) a niacín (B3), kyselina pantoténová (B5) a veľké množstvo kyseliny listovej (B9).
Zo stopových prvkov je v špargli hojne zastúpený draslík a zinok, ďalej fosfor, železo, jód a sodík.
Budeme veľmi radi, keď si viac o liečivých účinkoch, ktoré tu nesmieme publikovať prečítate na: www.rastlinkybylinky.sk
Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú len naše subjektívne názory, majú slúžiť len ako doplnkové informácie, nesmú nahrádzať liečbu lekárom.
Údaje a informácie sme preberali z voľne dostupných zdrojov internetovej siete, z podkladov výrobcu v Ruskej federácii a vlastných skúseností.
Podľa aktuálnej legislatívy EÚ pri bylinkách a bylinných produktoch nesmieme uvádzať podrobnejšie informácie, ktoré by v nás mohli vzbudiť dojem zdravotného alebo liečebného účinku bylín - hoci sa konkrétne bylinky používajú stovky rokov a pomohli miliónom ľudí. Nesmieme už uvádzať ani vedeckými výskumami dokázané účinky bylín, pokiaľ sa nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný liek.
My v bylinkyplus.sk si však ctíme a vážime zdravý ľudský rozum a schopnosť nájsť si informácie o bylinách vo verejne prístupných zdrojoch, napríklad na: www.rastlinkybylinky.sk
Štítky: špargľa