Mäta švajčiarska  „SWISS RICOLA“ -  rastlinky, bylinky v kvetináči

Mäta švajčiarska, ako sám názov napovedá, je veľmi obľúbená vo Švajčiarsku. Tam bola tiež vyšľachtená, pretože sa používa pri výrobe švajčiarskych mentolových cukríkov ricola. Švajčiarska mäta patrí medzi jednu z najsilnejších a najvoňavejších odrôd mäty v Európe.
  • Bylinkyplus s.r.o.
  • BPMETSWI000010
  • Dostupnosť:
    Predobjednávka POZOR!!!
    Bylinka sa dá objednať už teraz, no zasielať začíname od 30.apríla v závislosti od klimatických podmienok.

    Tovar, ktorý je "skladom" odosielame hneď. Ak si iný tovar želáte doručiť pred 30. aprílom, tak prosíme nespájať objednávky "skladom" s "predobjednávka" 😊

  • 3,10€

Mäta švajčiarska  „SWISS RICOLA“ -  rastlinky, bylinky v kvetináči

 

Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Ako sám názov napovedá je veľmi obľúbená vo Švajčiarsku. Tam bola tiež vyšľachtená, pretože sa používa pri výrobe švajčiarskych mentolových cukríkov ricola. Jej aróma je veľmi silná, ale o to príjemnejšia.

 

Opis:

Listy sú svetlo zelené, zubaté, hladké, predĺžené, štíhle, jemne červeno lemované, stonky sú sfarbené tiež ľahko do červena (ale len vtedy, keď je umiestnená na slnku vonku, kde dôležitú úlohu zohráva ultrafialové žiarenie, teda nie v skleníku). Rastie bujne až do cca 80 cm.

Švajčiarska mäta patrí medzi jednu z najsilnejších a najvoňavejších odrôd mäty v Európe.

Mäta švajčiarska má výraznú mentolovú vôňu a chuť a používa sa hlavne pri výrobe už spomenutých mentolových cukríkov ricola. Na základe jej silnej arómy sa hodí do nápojov a pokrmov, kde mäta má byť dominantná.

 

Použitie:

Má tiež široké využitie v ľudovom liečiteľstve - upokojuje zažívanie, pomáha pri prechladnutí, bolesti zubov, osviežuje dych a tiež posilňuje nervovú sústavu.

Mäta švajčiarska je veľmi obľúbená mäta hlavne do nápojov a bylinkových čajov. Dá sa využiť ako za studena kedy sa pridá do studenej vody v džbáne ako aj tiež za horúca kedy sa zaleje vriacou vodou a vylúhuje sa. Táto mäta je veľmi aromatická a má intenzívnu chuť.

 

Pestovanie:

Je veľmi nenáročná na pestovanie a vyžaduje iba bohatšiu zálievku. Mätu si môžeme zasadiť napr.: na balkón do kvetináča, ale aj do vonkajšej bylinkovej záhradky. Rastlina je veľmi odolná voči mrazu a dobre prezimuje, je to trvalá rastlinky. Mäta sa veľmi dobre rozrastá a veľmi rýchlo tvorí po ostrihaní nové prírastky. Mäta rastie v klasickej záhradnej pôde ktorá nesmie byt suchá. Mäta je vhodná pre začínajúcich, príležitostných záhradkárov, ale aj skúsení záhradníci ju majú veľmi radi.

 

Čo sa týka liečivých účinkov, tak tie sú podobné ako pri Mäte piepornej (Mentha piperita L.) a keďže na tomto mieste nemôžeme veľmi o liečivých účinkoch písať, tak budeme veľmi radi, keď si o liečivých účinkoch tejto bylinky prečítate na:  www.rastlinkybylinky.sk

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               

Štítky: mäta